Special Awards

As well as judging winners in each class, the judges also selected entries to receive Special Awards as shown below.

Lower down the page you can see photos of the special award arrangements OR you can select the view here link on the right hand side of the table.

Other classes award winners and entries can be accessed from the  results page.

Name of Award

Competitor name and class

The Lowe Trophy  - Best Individual exhibit in the show.

Louise Jones in F8 - view here

The Jack Hamlyn Trophy  - Runner up to best individual exhibit in the show.

Eleanor Griffiths in F6 - view here

Margaret A Taylor Trophy  - Best use of garden plant material in any class

Ingrid Sidall in F10 - view here

Norie Eve Memorial Trophy  - Best use of colour in any class.

Eleanor Griffiths in F9 - view here

Mary Shaw Award - Best craft,  a committee gift to the winner, kindly sponsored by Sue Jackson

Heather Bateson in F2 - view here

People's Choice voted on during show

Wirral Life Long Learning - view at bottom of page

Stonier Challenge Trophy – winner of novice class

The Flower Arranger Award – a year’s subscription for the winner of novice class

Lille Gradel - view here

Padgate Silver Award for best innovation

Janet Schofield in F6 - view here

Perpetual petite challenge – winner of the petite class

Ingrid Siddall - view here

 


The Special Awards Entries and Presentations are shown below

The Lowe Trophy - Best Individual exhibit in the show - Louise Jones - Class F8 - "Illusion"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

The Jack Hamlyn Trophy - Runner up to best individual exhibit in the show - Eleanor Griffiths - Class F6 - "Construction"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

The Margaret A Taylor Award - best use of garden plant material in any class - Ingrid Sidall - Class F10 - "Verdigris"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

Norie Eve Memorial Trophy - Best use of colour in any class - Eleanor Griffiths - Class F9 - "It’ll Come in Handy"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

Mary Shaw Award - Best craft, a committee gift to the winner, kindly sponsored by Sue Jackson
Heather Bateson - Class F2 - "Invention"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

Stonier Challenge Trophy – winner of novice class and Flower Arranger Award – a year’s subscription for the winner. Lille Gradel - Class F3 - "Have a go at the Cheshire Show"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

Padgate Silver Award for best innovation - Janet Schofield - Class F6 - "Construction"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

Perpetual petite challenge – winner of the petite class. Ingrid Siddall - Class F4 - "Flight of Fantasy"
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show

People's Choice - Wirral Life Long Learning
Special Award Winner at the 2022 Cheshire Area Show at the Royal Cheshire County Show